Tomáš Pospěch
Nositelem titulu Osobnost české fotografie za rok 2021 je Tomáš Pospěch
Byl nominován Prof. Vladimírem Birgusem, Milošem Ficem a Zdeňkem Lhotákem zejména za jeho podíl na publikaci Koudelkových Deníků a knize Nová Sedlice fotografií Pavla Vavrouška vydané v minulém roce.
Na Osobnost české fotografie za rok 2021 navrhuji doc. MgA. Mgr. Tomáše Pospěcha, Ph.D. Už mnoho let se výrazně uplatňuje jako fotograf, vysokoškolský pedagog, kurátor, kritik, publicista, historik fotografie, architektury a výtvarného umění a stále výrazněji i jako nakladatel.
Jeho fotografická tvorba, která se vyvíjela od humanistické dokumentární fotografie přes subjektivní dokument a zátiší ke konceptuálněji pojatým dílům, byla představena na řadě samostatných i významných skupinových výstav. Připravil několik publikací z vlastních fotografií (například Lidé v obrazech, 2001, Ohraničení, 2002, Bezúčelná procházka, 2010, Šumperák, 2015, Šumperák: ztráta plánu (2019), v publikaci Zemědělské práce-Slušovice (2018) konfrontoval starší snímky Jan Regala z vlastními fotografiemi. Je autorem a spoluautorem mnoha knih z oblasti fotografie a architektury a jako kurátor připravil nebo se podílel na přípravě řady významných výstav, například Česká a slovenská fotografie osmdesátých a devadesátých let 20. století (2002), Jindřich Štreit: Fotografie 1965–2005 (2006), Via lucis 1989–2009 (2009), Nový život, nový dokument. Nová dokumentární fotografie ve střední Evropě (2009), Tenkrát na Východě. Češi očima fotografů 1948–1989 (2009) nebo 1989 (2019). Velmi důležitá je i jeho pedagogická činnost na Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě (od roku 2007) nebo v Ateliéru reklamní fotografie Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (1997–2007).
V roce 2021 Tomáš Pospěch připravil a ve svém nakladatelství PositiF vydal publikaci Nová Sedlice, sestavenou z téměř zapomenutých fotografií Pavla Vavrouška z rurálního života ve výchoslovenské vesnici. Z těchto snímků také sestavil výstavu pro Leica Gallery Prague, v níž také zorganizoval výstavu Libora Fojtíka Trampové, která je v současnosti reprízovaná ve Fotografické galerii Fiducia v Ostravě. Zásadním způsobem se podílí na zpracovávání rozsáhlého daru fotografií Josefa Koudelky do Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Sestavil publikaci Josef Koudelka: Deníky, kterou vydalo pražské nakladatelství Torst, k níž také napsal úvodní text. Jeho text je také součástí knihy Koudelkových divadelních fotografií Josef Koudelka: The Longest Show / Le plus longue performance (2021), vydanou známým pařížským nakladatelstvím Delpire. Napsal také knihu Modely fotografie, která vyjde v nejbližší době, a texty do publikací Jany Jindry Charles Bridge a Jany Šturdíkové Chateaux po našom. Tři knihy, vydané v roce 2020 v jeho nakladatelství PositiF, které editoval a k nimž napsal texty, získaly tři ceny Asociace profesionálních fotografů České republiky za rok 2020 v kategorii knih a jedna z nich byla nominována do finále ceny Nejkrásnější kniha roku, pořádané Ministerstvem kultury ČR a Památníkem národního písemnictví.
Prof. Vladimír Birgus
Seznam pracovních rolí Tomáše Pospěcha je nezvykle dlouhý – je historik a teoretik umění, fotograf, pedagog, vizuální umělec, kurátor a nakladatel. Za sebou má velké množství výstav a publikací. Jako historik umění a fotograf se Tomáš Pospěch zaměřuje na současné evropské výtvarné umění a fotografii.
Působí také jako nezávislý kurátor jak v České republice, tak také v zahraničí, kde připravoval například výstavy v Budapešti či Bratislavě. Kromě toho se věnuje také psaní. Je autorem více než dvaceti monografií především o současném umění.
Ve svém pražském nakladatelství PositiF vydává fotografické knihy své i jiných autorů a externě spolupracuje s dalšími značkami. Poslední roky trávil jako editor knižního vydání Koudelkových deníků. Sám o tom říká: "Záhy jsem zjistil, že mám v rukou materiál nesmírně cenný nejen pro fotografy. Kdybych si ty deníky přečetl ve dvaceti, nastartovaly by mě k tomu, abych si věci uspořádal a dělal jinak. Věděl bych, jak se ve fotografování vyhnout slepým uličkám”.
Věnuje se také kurátorské práci v pražském UMPRUM muzeu, kde se stará o obsáhlý Koudelkův dar České republice.
Miloš Fic, MQEP
Tomáš Pospěch – fotograf, pedagog, teoretik, spisovatel, kurátor a vydavatel je jednou z nejvýznamějších osobností české fotografie současné doby.
Jeho rozsáhlá autorská i vydavatelská činnost reflektuje nejen klasické formy, ale rovněž tak současné trendy média fotografie v kontextu s vývojem současného umění.
Zdeněk Lhoták, QEP